Myofascial Release (MRF) ili Tehnika miofascijalnog oslobađanja je manualna tehnika koja se primjenjuje djelovanjem ruku na bolni ili napeti dio tijela u svrhu oslobađanja restrikcija fascije i vraćanja njene mobilnosti. U tretmanu se koristi konstantan i blag pritisak, svega 3 - 5 grama po cm2.
Trigger points ili Trigger točke zapravo su osjetljiva i bolna mjesta u mišiću, tetivi, ligamentima, koži i zglobnoj čahuri. Ti bolni okidači su zapravo hiperiritabilne točke u zategnutim mišićnim snopovima. Dubinska masaža trigger točki daje najbolje rezultate direktnim opuštanjem napetog tkiva kroz finu palpaciju i adekvatan opetovani kratkotrajni pritisak, čime fizioterapeut smanjuje bolnost i napetost trigger točke, poboljšava krvotok i proces metabolizma. To dovodi do dobavljanja hranjivih tvari stanicama kao i eliminacije otpadnih tvari.
Ožiljak predstavlja bujanje vezivnog tkiva, koje treba biti zamjenjeno novim. Stvara se na mjestu kirurške intervencije, povrede, opeklina ili akni. Ožiljak ponekad ograničava kretnje, usljed stvaranja priraslica (adhezija) što dovodi do velike disfunkcije širom fascijalnog sustava.
"Schroth metoda" datira iz 1921. godine, i nazvana je po osnivačici Katarini Schroth. 1983, godine Katarina i njezina kćer Christa osnivaju "Katarina Schroth Kliniku". Fizioteraputi s svih strana svijeta odlaze u Njemačku kako bi učili Schroth metodu. Još od 1986. godine uči se pacijente kako živjeti sa skoliozom, primjenjujući konzervativne metode i važnost nošenja korzeta (Ortoze). Danas korzet predstavlja važan dio tretmana skolioza i od velikog je značaja pravilna izrada i primjena pomagla.
Elastične trake su priručne, jeftine i izuzetno učinkovite. Postoje kraće i dulje trake za vježbanje, a osim po dužini razlikuju se i po "debljini" zato je važno pravilno odabrati. Isprva se elastična guma koristila kod oporavka od ozljeda, a danas je postala izvrsna alternativa simulatorima, jer se traka može koristiti kod kuće i na putovanju.
Balansni jastučić je čvršći, četvrtasti oblik pjene koji se koristi za treninge ravnoteže, propriocepcije, koordinacije, snage i izdržljivosti. Naše tijelo svakodnevno i potpuno nesvjesno, koristi mišiće za stabiliziranje i održavanje ravnoteže. Balansni jastučić idealan za bosonoge vježbe i rehabilitaciju poslije različitih bolnih stanja i ozlijeda.
Pilates lopta je idealan medij za jačanje i istezanje različitih skupina mišića, jer zahtjeva balansiranje tijekom izvođenja vježbi, pri čemu aktiviramo i mišiće stabilizatore. Vježbama na pilates lopti aktiviramo proprioceptore, odnosno senzore koji se nalaze u mišićima, zglobovima, ligamentima i tetivama, a važni su kako bi organizam postao svjestan svojeg položaja u prostoru, te položaja svakog dijela tijela.
Medicinska masaža je osnova mnogih masažnih tehnika. Donosi neizmjeran osječaj opuštenosti a kroz svoje pozitivne učinke pomlađuje tijelo. Medicinska masaža je odličan izbor za smanjenje napetosti mišića i tetiva, bolnih leđa, glavobolje, stresa. Može biti parcijalna masaža (samo jedan segment) ili cijelo tijelo.
Celulit je poznat svim ženama, a manifestira se u obliku narančine kore Anticelilitna masaža je postupak u kojoj se posebnim pokretima pokreće cirkulacija krvi i limfe u dubljim slojevima i u vezivnom tkivu. Jedna je od najučinkovitijih saveznika u borbi s celulitom. Primjenjuje se i kod poremećaja metabolizma u stanicama.
Mnogobrojne su dobrobiti aromatičnih ulja. Tjekom Aromamasaže inhalirate aromatična ulje te se ona apsorbiraju kroz kožu. Pozitivno i smirujući utječu na tijelo, pročišćuju dišne puteve, pune energijom, smanjuju napetost, depresiju, nesanicu.
Nježna masažna tehnika u kojoj se čista aromatična ulja nanose u područje kralježnice. Eterična ulja koja se koriste djeluju balansirajuće, antibakterijski, spazmolitično, analgetski. Odabrane kombinacije jačaju tijelo te opuštaju mišiće.
Medicinski tretman koji otklanja višak nakupljene limfne tekućine i potiče normalizaciju cirkulacije limfnog sustava. Zrak se upuhuje na određeni dio tijela čime se mehanički potiskuje nakupljena međustanična tekućina. Primjenjuje se za otklanjanje celulita, kod sindroma "teških nogu" te kod nakupljanja mliječne kiseline u mišićima nakon velikih napora.
„Vitalnost putem refleksa“. U Vita flex tehnici ulja se stavljaju na spojne točke tijela. Iscjeljujuća energija se oslobađa putem električnih impulsa koji nastaju kontaktom vrhova prstiju terapeuta i refleksnih točaka. Ovaj refleksni sustav kontrole obuhvaća cijelo tijelo i um. Pomoću Vita Flex tehnike oslabljena ili ozlijeđena mjesta bivaju ispravljena na električnim refleksnim točkama, što sprječava daljnje ozljede i rezultira manjim stresom ,a što dozvoljava brže i učinkovitije iscjeljenje.
Kombinacija manuelnih tehnika i vježbi kako bi smo vam pomogli na najvišoj razini. Uz program vježbi ponudit ćemo vam, sukladno vašoj problematici, elektroterapiju i ultrazvuk.
Maderoterapija je oblik anticelulitne masaže, koja se izvodi drvenim valjcima i rolerima, dizajniranima upravo za tu namjenu. Temelj ove tehnike je stimulacija limfe, što je prvi korak u uspješnoj borbi protiv celulita.
Vježbanjem beba utječemo na razvoj tijela i funkcioniranje mozga, istovremeno se jača emotivna veza majke i djeteta. Kao što vježbanje donosi mnoštvo blagodati za zdravlje odraslih, tako je fizička aktivnost itekako korisna za razvoj najmanjih. Motorički razvoj je kontinuirani proces koji počinje još prije rođenja djeteta, ali je naitenzivniji tjekom prve godine života. Važno je poznavati razvojne faze te uočiti ukolko dođe do izostanka ili kašnjenja u razvoju. Vježbe nisu namjenje samo djeci, kod kojih je prisutno odstupanje u motoričkom razvoju, već svima koji žele potkanuti pravilan razvoj.
Dijastaza se definira kao razdvajanje m. rectus abdominisa po sredini linee albe. Javlja se u drugom tromjesečju, a najraširenija je u trećem. Može biti izražena i do šest mjeseci nakon poroda, ponekad i duže. Dijastazu nakon poroda ima čak 67% žena. Tijekom trudnoće dolazi do povećanog mehaničkog opterećenja abdominalne stjenke što dovodi do prekomjernog istezanja fascija, aponeuroza i mišića trbuha. Sve to uzrokuje promjene u funkciji tkiva, što može izazvati razdvajanje ravnog trbušnog mišića.