Naslovna
Ponuda
Ponuda
Rehabilitacija
Miofascijalna relaksacija
Schroth metoda
Tretman ožiljka
Tretman trigger točki
Tretmani za trudnice
Vježbanje sa elastičnom trakom
Vježbe na balansnom jastučiću
Vježbe na pilates lopti
Relaksacija
Klasična ručna medicinska masaža
Anticelulitna masaža
Aromamasaža
Rain drop masaža
Maderoterapija
Vita flex – vitalnost putem refleksa
Aparatuna limfna drenaža – Presso …
Baby program
Babyhandeling & Baby Gym
Manualna terapija
Cjenik
Kontakt
Naslovna
Ponuda
Ponuda
Rehabilitacija
Miofascijalna relaksacija
Schroth metoda
Tretman ožiljka
Tretman trigger točki
Tretmani za trudnice
Vježbanje sa elastičnom trakom
Vježbe na balansnom jastučiću
Vježbe na pilates lopti
Relaksacija
Klasična ručna medicinska masaža
Anticelulitna masaža
Aromamasaža
Rain drop masaža
Maderoterapija
Vita flex – vitalnost putem refleksa
Aparatuna limfna drenaža – Presso …
Baby program
Babyhandeling & Baby Gym
Manualna terapija
Cjenik
Kontakt
Tretman za
trudnice
Tretmani za trudnice (Postnatal rehab)
Dijastaza se definira kao razdvajanje m. rectus abdominisa po sredini linee albe. Javlja se u drugom tromjesečju, a najraširenija je u trećem. Može biti izražena i do šest mjeseci nakon poroda, ponekad i duže. Dijastazu nakon poroda ima čak 67% žena. Tijekom trudnoće dolazi do povećanog mehaničkog opterećenja abdominalne stjenke što dovodi do prekomjernog istezanja fascija, aponeuroza i mišića trbuha. Sve to uzrokuje promjene u funkciji tkiva, što može izazvati razdvajanje ravnog trbušnog mišića. Loš položaj i držanje tijela, te nepravilne kretnje također mogu dovesti do dijastaze jer linea alba povezuje prsni koš sa zdjelicom. S obzirom da se tijelo ponaša kao funkcionalna cjelina, svaka pojava neravnoteže u pojedinim dijelovima će vremenom dovesti do problema.
Često se susrećemo s izjavama:
- Zašto me nisu upozorili na taj problem?
- Rodila sam prije 10-ak godina i nitko nije rekao da to nije normalno stanje...
- Pomirila sam se s time, da će na mom tijelu nastati promjene...
Nemojte biti dio te populacije. Ne treba živjeti s inkontinecijom (kad kihnete i popiškite se), bolovima u trtici, niti trbuhom koji to zapravo nije. Netretirana dijastaza može donesti mnoge druge bolove.
Imam li dijastazu?
Sami možete provjeriti imate li dijastazu, a ukoliko niste sigurni možete posjetiti fizioterapeuta. Lezite na leđa, savijete noge u koljenima i kukovima, a stopala na podu. Ruke stavite na potiljak te lagano počnete dizati gornji dio trupa od podloge, kao da radite trbušnjake. Ukoliko uočite izbočenje dužinom trbuha možete zaključiti da imate dijastazu. No, ukoliko izbočenje nije vidljivo može se raditi i test dijastaze kako bi bili sigurni da ona uistinu ne postoji.
Utjecaj dijastaze na kvalitetu života:
Diastaza se najčešće pojavljuje kod višerotkinja, višeplodnih trudnoća, slabije pokretljivijih osoba ali to nije uvijek pravilo.
Često rezultira poteškoćama svakodnevnog života te može uzrokovati:
- umibilikalnu herniju
- bolove u donjem dijelu leđa
- bolove u trbuhu i zdijelici
- plućnu i urogenitalnu disfunckiju
- otežanu defekaciju (pražnjenje crijeva)
Informiranost žena o rehabilitaciji dijastaze je veoma rijetka i žene često nisu upućene na nju.
Dijastaza nije samo estetski problem, ona sa sobom nosi i puno ozbiljnije posljedice. Trbušna muskulatura je jako važna za održavanje tlaka trbušne šupljine koji pomaže održavanju pravilnog položaja organa. Narušavanjem stanja trbušne muskulature, narušava se i trbušni tlak što može dovesti do spuštanja organa trbušne šupljine. To može izazvati urogenitalne probleme. Isto tako to može dovesti i do bolova u području trbuha i zdjelice zbog pritiska kojeg izazivaju organi zbog promjene položaja. Tlak trbušne šupljine je u povezanosti s tlakom u prsnoj šupljini pa narušavanje jednog od njih uzrokuje poremećaj i ovog drugog. Iz tog razloga promjene trbušnog tlaka mogu dovesti i do plućnih problema. Snažna i elastična trbušna i leđna muskulatura su neophodne za održavanje dobre posture tijela i samim time nastanak dijastaze dovodi do disbalansa što narušava posturu i dovodi do promjena koje mogu izazvati bolove u donjem dijelu leđa.
Imam dijastazu, kako dalje?
Najvažnije je da ste postali svjesni dijastaze i da ste se odlučili raditi na njoj. Nema mjesta paničarenju. Nakon što se ustanovi koliko je uistinu velika dijastaza, potrebno je ojačati ključne mišiće koji će pomoći vraćanju vašeg ravnog trbušnog mišića u svoj prvobitni položaj. Kod liječenja dijastaze se primjenjuju vježbe s posebnim naglaskom na m. transversus abdominis (duboki mišić trbuha) i zdjelicu. Svakako je preporuka i primjena određenih terapijskih tretmana kojima će se uspostaviti narušeni disbalans u tijelu koštanomišićnog sustava.